Sport

Hrvatska izgubila od Amerikanaca tek u produžetku finala Svjetskog košarkaškog prvenstva

Hrvatska košarkaška reprezentacija do 19 godina odigrala je fantastično protiv Amerikanaca u finalu Svjetskog prvenstva u košarci i igubila tek nakon produžetka!

Četiri sekunde prije kraja kod 66:67 Božić je stao na crtu slobodnih bacanja. Prvo je pogodio, a drugo za vodstvo promašio. U produžetku je Hrvatskoj nestalo i ono malo snage za zlato koje je otišlo sretnijim Amerikancima zahvaljujući pobjedi 79:71.

Hrvatsku je u prvom dijelu s 10 postignutih koševa predvodio Arapović dok je kod Amerikanaca najbolja bila nadolazeća zvijezda svjetske košarke, Jayson Tatum za kojeg se trenutačno bori četiri sveučilišta. Mladi Amerikanac je u prvom dijelu imao učinak od 2/6 iz igre, 1/1 u šutu za tri poena te je tome pridodao i tri koša iz slobodnih bacanja.

Amerikanci su i u nastavku održavali minimalno vodstvo, da bi sredinom treće četvrtine otišli na najvećih +10 razlike (47:37). Ipak do kraja treće četvrtine Hrvatska je uspjela smanjiti zaostatak i u posljednju fazu ući sa samo tri poena zaostatka.

U zadnju četvrtinu Hrvatska je ušla furiozno te je uspjela i poravnati rezultat. Posebno valja izdvojiti senzacionalnu blokadu Slavice na Tatumu sedam minuta prije kraja. Hrvatska je u cijeloj utakmici, a posebno u posljednjoj četvrtini išla na pogon Slavice koji je utakmicu završio na 23 poena. Hrvatska je četiri sekunde prije kraja imala priliku okončati finale kada je Božić imao dva slobodna bacanja, ali nakon samo jednog realiziranog otišlo se u produžetke.

U dodatnih pet minuta Amerikanci su ušli puno bolje. Umor hrvatskih mladića odigrao je veliku ulogu te je nedostajalo malo koncentracije, kako u obrani tako i u napadu. Ipak, Hrvatska je unatoč porazu odigrala još jednu odličnu utakmicu i najavila velike stvari u bliskoj budućnosti.

Slavica je bio najbolji strijelac Hrvatske sa 23 poena, dok je kod SAD-a to bio Brunson sa 14 postignutih koševa.